Genetik Test

Genetik Test

GENETİK TEST NEDİR?

İnsan Genom Projesi ile elde edilen veriler, DNA bilgisinin %99’ undan fazlasının tüm insanlar için aynı olduğunu ortaya koymuştur. %0,01’lik bir çeşitlilik, bireyler arasında, kanser, diyabet, obezite gibi hastalıkların oluşmasına, cilt yapısında, atletik performansta farklılıklara yol açmaktadır. Her birimizde genetik kusurlar vardır. Genetik testlerin hedefi; bu kusurları tespit etmek ve kişilerin genomik yapılarını ortaya çıkararak buna uygun kişiselleştirilmiş bir yaşam planı sunmaktır. Genetik duyarlılıklarımıza uygun, beslenme, antrenman ve egzersiz programları ile sağlıklı, fit ve kaliteli bir ömür sürmeyi sağlamaktır.

GENETİK TEST NASIL YAPILIR?

Genetik analizlerin yapılabilmesi için tükürük numunesi gerekmektedir. Eküvyon çubuk (swab) yardımı ile ağız içinden alınan sürüntü (tükürük) örneği laboratuvar ortamında analiz edilerek raporlanır. 2 ile 4 hafta arasında çıkan sonuçlar ile kişiye yaklaşık 150 sayfalık bir rapor sunulur. Uzmanların konsültasyonu ardından bireyler, tamamen kişiselleştirilmiş yol haritalarını edinmektedirler.

ANALİZLERİN GÜVENİLİRLİĞİ

Robotik sistemle çalışan, her bir prosesi sertifikalandırılmış özel laboratuvar çalışması ile %99,9 doğrulukla, yüksek kalite ve güvenilirlikte analizler yapılmaktadır. Kişisel verilerin korunması kanunu gereğince, numune alımı ve analiz süreçleri yüksek koruma altında tutulmaktadır.

SPORDA GENETİK TESTLER

Bedensel gelişimin ve sağlıklı bir vücut yapısının sağlanmasında spor, en önemli ve gerekli fiziksel aktivitedir. Genlerimiz, kaslarımızın yapısını ve kardiyovasküler kapasitemizi belirler; bu nedenle spor performansında genetiğin rolü çok büyüktür. Spor Genetiği testi ile; hangi spor branşına yatkınlığınız olduğunu öğrenebilir ve atletik performansınızı maksimuma çıkarmak ve sürdürülebilir kılmak için size özel, kişiselleştirilmiş, beslenme ve antrenman programına erişebilirsiniz. Ayrıca; performansınızı artıracak gerekli besin desteklerinin içerik ve dozlarını da öğrenebilirsiniz.

Spor Genetiği testi kapsamında; etkinliği kanıtlanmış 21 genetik varyasyon incelenerek 120 sayfalık bir rapor ile size sunulmaktadır. Analiz sonucunda gen ve vücut yapınıza uygun, üst seviye başarı kazanmanıza yardımcı olacak spor programına ulaşabilirsiniz.

SPOR GENETİĞİ

Genetik analiz ile; sporda maksimum performans yakalanabilir. Sporcu adaylarının veya profesyonel sporcuların hangi tür egzersizlere uygun oldukları belirlenebilir. Böylece vücudun genetik olarak güçlü olduğu alanlarda ağır antrenmanlarla zorlanmasının ve sakatlıkların önüne geçilebilirken; geliştirilmesi gereken alanları da belirleyerek, zayıflıkların güçlendirilmesi hedeflenir.

Prohealth Spor Genetiği Testi ile aşağıdaki başlıklarda belirteçler ortaya çıkarılır ve genetik yapınıza uygun stratejik planlamanız sunulur.

 • Kas Yapısı,
  Genetik profiliniz analiz edilerek, kas hücrelerinizin yapısı ortaya çıkarılır. Dayanıklı, patlayıcı, süratli gibi özellikleriniz, hangi spor branşına yatkın olduğunuz, sahadaki konumunuz ve kardiyak kapasitenizin sınırları ölçülebilir.
 • Oksijen Alım Kapasitesi (V02 kapasitesi),
  Akciğerler yolu ile alınan oksijeni absorbe etme ve uygun kaslara iletmede genetik kapasiteniz belirlenir. Oksijeni kaslara iletmedeki güçlük performans üzerinde sınırlandırıcı etki yapabilir. Antrenman süresi, sıklığı ve türü üzerine size özel bir program ile dayanıklılık potansiyelinizi nasıl artırabileceğiniz ortaya çıkarılabilir.
 • Oksidatif Stres
  Bağışıklık sisteminiz Genleriniz, serbest radikal üretimini artıracak şekilde programlanmışsa, mental olarak odaklanmada, sakatlıkların iyileşmesinde, maç veya antrenman sonrasında toparlanmada güçlükler yaşanabilir. Genlerinizin analizi ile; size özel beslenme ve antioksidan takviyeleri belirlenerek bu tür sorunların önüne geçilebilir, minimuma indirilebilir.
 • Yaralanma/İnflamasyon Riski
  Yoğun antrenmanlar esnasında dokularda hasarlar meydana gelir. Bazı genler bağışıklık sisteminin agresifliğini kontrol ederek bu hasarları hızlıca onarırken bazıları bu noktada yetersiz kalır. Genetik analiziniz ile bağışıklık sisteminin reaksiyonu önceden tespit edebilir ve sakatlanmaların ve yaralanmaların önüne geçilebilir.
 • Yaralanma Sonrası İyileşme Fazı
  Yoğun egzersizler sonrası vücut, bu stresten kurtulmak için belirli dinlenme sürelerine ihtiyaç duyar. İyileşme süreleri, iltihaplanma ve oksidasyona bağlı genetik çeşitlilik sebebiyle kişiden kişiye göre değişir. Size özel beslenme ve mikro besinler iyileşme sürelerinizi kısaltabilir.
 • Beslenme, İdeal Vücut Ağırlığının Belirlenmesi
  Beslenmeniz ile aldığınız gıdalar hücrelerin ve atletik performansın yakıtı olarak görev alır. Kas yapısı türünüz; karbonhidrat, yağ, protein gibi alacağınız makro besinlerin miktarını belirler. Kuvvet, dayanıklılık, yarışma sporlarının her biri esnasından alınacak makro besin miktarları birbirinden farklıdır. Genetik analiziniz ile; kişiselleştirilmiş beslenme programınıza erişebilir, performansınız artıracak gıdaları yeterli ve doğru miktarda aldığınıza emin olabilir, performansınıza düşüren gıdalardan uzak durabilirsiniz.
 • Stratejik Plan
  Her bir profil birbirinden farklıdır ve özeldir. Yapılan analizler sonrası; antrenman öncesi, yarışma sırası ve sonrası için size özel stratejik bir program edinmiş olursunuz.

Çocuklarımızın ve gençlerimizin performanslarını, fiziksel, mental ve ruhsal gelişimlerini destekleyecek diğer testlerimiz ise;

Genetik Diyet Analizi
Çocuğun neden kilo aldığı ve nasıl yağ yakacağının tespitini sunar.

Genetik Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Analizi (ADHD)

Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğuna genetik yatkınlığı tespit eder. Erken ve doğru tanıda destekleyici olur. Kişiselleştirilmiş ilaç tedavisinde; hangi etken maddeli ilacı hangi dozda kullanması gerektiği bilgisi verilir.

Genetik Check-up
Hastalık risk ve yatkınlıklarını, bu risklerin hastalığa dönüşmemesi için uygun, kişiselleştirilmiş beslenme önerini ve kişiye özel gıda takviyelerini analiz eder.

Ayrıntılı bilgi için ziyaret edebilirisiniz: Prohealth.com.tr