NBA Rüyasına İlk Adımı Beyaz Gölge ile Attılar

NBA ve Beyaz Gölge iş birliğiyle 22-30 Haziran tarihleri arasında Kocaeli The Green Park Kartepe Spor Salonu’nda gerçekleştirilen NBA Basketball School; genç sporculara unutulmaz bir kamp deneyimi yaşatırken, Türkiye’nin NBA’e giden yolda önemli merkezlerden biri olması sürecinde de önemli bir yapıtaşı rolü oynadı.

Yaklaşık 100 sporcunun katılımıyla gerçekleştirilen organizasyon boyunca geleceğin yıldız adaylarına NBA’de ‘Koçların Koçu’ olarak bilinen Timothy Shea’in yanı sıra NBA Avrupa teknik kadrosundan Alex Sarama, bir dönem ülkemizde de top koşturan eski NBA oyuncularından Marko Milic, Türk antrenörler Tahsin Tahmaz, Zafer Çavuşoğlu, Ertuğrul Karaca, Fatih Kırdar, Ekrem Polat, Emrah Koyuncu ve Mentalift firmasından Alkım Kabaca, Türk basketbolunun simge isimlerinden TÜBAD Başkanı Çetin Yılmaz ve İsmail Beleş gibi önemli isimler eşlik etti.

Kamplarda Bir İlk!

Prof. Dr. Defne Kaya önderliğindeki 5 fizyoterapistten oluşan ekibimiz bir yandan kamp boyunca yaralanan oyuncularımızın tedavilerini gerçekleştirirken bir yandan da tüm sporcuların fiziksel uygunluk testlerini uygulayarak yaralanmaya sebep olabilecek postüral bozukluk, kas kısalığı, duruş ve hareket mekaniklerindeki hatalar gibi risk faktörlerini belirleyip bu bozuklukların ortadan kaldırılması için sporcularla bire bir çalıştılar.

Kampın açılış gününde ilk olarak yetenek ve performans testlerine tabi tutulan oyuncular, NBA Draft Combine usulleriyle yapılan bu testlerin ardından yaş, fizik ve yetenek kriterleri göz önünde bulundurularak dört ayrı gruba ayrıldı. Hemen ardından gerçekleştirilen Draft organizasyonuyla oluşturulan NBA takımlarına seçilen sporcular, kamp süresince antrenman ve maç uygulamalarının yanı sıra özel çalışmalar, mental gelişim odaklı toplantılar, takım uygulamaları, sağlık uygulamaları gibi birçok konuda çeşitli faaliyetlere katılarak saha içi ve saha dışı yeteneklerini geliştirme fırsatı buldular.

Badem: Benzersiz Bir Organizasyon Gerçekleştirdik

Her yıl yüzlerce gence NBA hayalinin kapısını aralama vizyonu ve gayreti ile çalışan Beyaz Gölge’nin kurucusu Burçin Badem, bu yıl ikinci kez düzenlenen kampın eşsiz bir organizasyon olduğunu söyledi. Badem, ‘’Türkiye’de daha önce benzeri görülmemiş bir organizasyon gerçekleştirdik. Kamp süresince bize dört fizyoterapist, bir profesör doktor, üç mentör, 7 tanesi A klasmanı olmak üzere 12 antrenör, iki üst seviye kondisyoner, NBA’in teknik ekibinden Alex Sarama ve Direktörümüz Tim Shea var. Altı kişilik yetenek seçici ekibin yanı sıra kamp süresince bize Marko Milic, Çetin Yılmaz, İsmail Beleş gibi simge isimler de eşlik etti’’ sözleriyle organizasyona katılan herkese teşekkür ederken, kampın çok yönlülüğüyle sporculara saha içi ve saha dışında benzersiz bir deneyim yaşattığını şu sözlerle ifade etti: ‘’Tüm ölçümlerimizi NBA Draft Combine usullerine uygun olarak yaptık, NBA Draft uygulamasıyla genç sporcularımıza NBA ruhunu yaşatmaya çalıştık, diyetisyenler eşliğinde beslenmelerinden havuzda dinlendirme çalışmalarına, fizik tedavi uygulamalarından bireysel antrenmanlara kadar birçok uygulamamız, profesyonel spor yaşamında var olan unsurlar. Böylesine başarılı ve zengin bir operasyonun tırnak içinde patronu, pratikte bir parçası olmaktan gurur ve mutluluk duyuyorum.’’

‘NBA Markasını Taşımak Gurur Verici’

Burçin Badem, 20 yıldır devam eden Beyaz Gölge organizasyonunun NBA ile gerçekleştirdiği iş birliği sonrasında büyük bir atılım gerçekleştirdiğini söyledi. Kendisi de eski bir profesyonel basketbolcu olan Badem, NBA ile yapılan iş birliğini şu sözlerle ifade etti: ‘’NBA gibi bir markayla birlikte çalışmak her yönüyle çok büyük bir sorumluluk. Tüm organizasyon, içerisindeki en küçük detaya kadar belli ve kesin bir disiplin içerisinde yürüyor. Tepeden tırnağa bir rehbere bağlı olarak inşa edilen bu tablonun teknik müfredatı ise yaklaşık 3 bin sayfalık bir kitabın rehberliğinde oluşturuluyor. Neal Meyer, Alex Sarama, Henry Utku gibi NBA profesyonellerinin desteğiyle oluşturduğumuz antrenman şablonları, NBA’i düşleyen sporcu adaylarımızı saha içinde en üst seviye rekabete hazırlarken, saha dışında da gerçek birer birey ve profesyonel olmaları yolunda büyük bir fırsat oluşturuyor.’’

Bir Sonraki Adım: NBA Academy!

NBA heyecanının Beyaz Gölge liderliğinde devam edeceğini ifade eden Badem, sözlerini şöyle noktaladı: ‘’Bir sonraki aşamada NBA Academy projesini, yıl boyunca devam edecek şekilde tam zamanlı olarak harekete geçirmek istiyoruz. Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’nın merkezi olarak pozisyon almak istediğimiz bu proje kapsamında kendi ülkemizin yanı sıra bu coğrafyalardan aramıza katılacak sporcu adaylarına akademik eğitimlerinin yanı sıra profesyonel spor kariyerlerini de sürdürebilecekleri bir ortam yaratmayı hedefliyoruz. Hali hazırda Hindistan ve Avustralya’da devam eden NBA Academy, Avrupa’nın NBA’deki basamağı olacak. Antalya’da kurulan yeni ve devasa bir tesisin ev sahipliğinde hem bu projeyi hayata geçirmek, hem de geçtiğimiz yıla kadar Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından yürütülen Jr. NBA organizasyonunu burada sürdürmek istiyoruz. Bu turnuvadan çıkacak takımlarımızı Avrupa Şampiyonası, Dünya Şampiyonası gibi turnuvalara göndermek, nihayetinde de Türkiye’de yetişip NBA, Euroleague gibi seviyelerde söz sahibi olabilecek sporcu ve antrenörler yetiştirmek istiyoruz.’’

Beyaz Gölge’nin bir sonraki kamp faaliyeti, 1-7 Eylül tarihleri arasında Kütahya’da bulunan Kırdar Bilgiören Koleji’nde gerçekleştirilecek.

Etkinlik Fotoğrafları